Mokre włosy a zapalenie opon mózgowych

Wyjście na dwór z mokrymi czy nawet niedosuszonymi włosami grozi nam przeziębieniem? Ba! Nawet zapaleniem opon mózgowych. Każdy z Nas na pewno usłyszał to niejednokrotnie – czy to od mamy czy babci. A następnie chcąc to zweryfikować z zaciekawieniem wstukiwał hasło w przeglądarkę internetową… Co znajdziemy w internecie na ten temat?

Na portalu kobieceinspiracje.pl czytamy:
„Nigdy nie wychodź z domu z mokrymi włosami! Wychodzenie z domu z mokrymi włosami może spowodować nie tylko przeziębienie, lecz szereg uciążliwych problemów zdrowotnych, od bólu głowy nawet po zapalenie opon mózgowych. Warto również pamiętać o tym, że suche włosy nie oznaczają, że nie ma już w nich wilgoci. Po umyciu
i wysuszeniu włosów powinniśmy odczekać nawet do 6 godzin.”

Na forum szafa.pl na zadane w tym temacie pytania, użytkowniczki odpowiadają:
„Za duże ryzyko! można dostać paraliżu twarzy – słyszałam kiedyś od znajomej” – Sylwia
„Usłyszałam kiedyś, że można nawet od tego ogłuchnąć! Lepiej umyć włosy przed snem.”Kasia.

Strona pytamy.pl również obfituje w podobne odpowiedzi:
„Nieraz kończy się to zapaleniem opon mózgowych.” Wilczur
„Nie chce straszyć, ale moja babcia mowiła, że jej koleżanki córka ma wykrzywiony policzek przez wiatr bo miała mokre włosy.” – Sophie

A jak jest naprawdę? Kiedyś takie wpisy jak powyżej wymienione były codziennością. Na szczęście można przyznać, że z biegiem czasu pojawia się coraz więcej wpisów i sprostowań w tej kwestii.
Opinię na temat wychodzenia z mokrą głową wygłosił ostatnio nawet dr. Pritish Tosh  specjalista ds. chorób wirusowych. “Aby zachorować trzeba wprowadzić do organizmu wirusy. W czasie chłodów w powietrzu wokół nas jest ich kilka rodzajów więc zarazić się łatwo, ale nie ma na to wpływu to, czy głowa jest mokra. Wydaje mi się, że to raczej kwestia komfortu”.

Na portalu pogromcymitowmedycznych.pl mit ten został jednogłośnie obalony przez lekarzy i studentów medycyny.

„OBALAM! Zapalenie opon może wystąpić w wyniku infekcji wywołanej bakteriami, wirusami bądź grzybami […] Mokra głowa nie stanowi etiologii tej choroby.”
Klaudia Ksepko – studentka medycyny 6. roku

„OBALAM! Czy wyjdziemy na dwór z suchymi czy mokrymi włosami to nie ma znaczenia. Nie zachorujemy na przeziębienie, grypę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.”
Bartłomiej Rawski – epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego

Na podsumowanie warto zaznaczyć, że nie wszystko to co znajdziemy w internecie to prawda. Należy więc konfrontować ze sobą wszelkie niepotwierdzone infromacje i nie wierzyć w to, co przeglądarka podsunie nam jako pierwsze.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s