Niebieski wieloryb – wykreowany?

Od pewnego czasu w mediach jest mowa o grze „niebieski wieloryb”. Podobno jest skierowana głównie do nastolatków i polega na 50-dniowym „wyzwaniu” – codziennie do wykonania jest inne polecenie, zadawane przez opiekuna. Zadaniem końcowym jest prawdopodobnie samobójstwo, ale czy to prawda? Czy to tylko wytwór mediów?

Po raz pierwszy temat został poruszony w rosyjskiej gazecie (LINK), autorka artykułu podała liczbę ofiar – podobno było ich aż 130!  Informacja bardzo szybko się rozprzestrzeniła, a media powtarzały szokującą liczbę.. niestety mało kto wysilił się na wyjaśnienie, że są to ofiary zanotowane na przestrzeni lat 2015 i 2016 i to nie do końca potwierdzone.
Najwięcej artykułów o owej grze ukazało się w gazetach regionalnych i wojewódzkich takich jak: Gazeta Pomorska (LINK),  Kurier Lubelski (LINK), Dziennik Zachodni (LINK) i Gazeta Wrocławska (LINK). Są one ogólnym wyjaśnieniem i ostrzeżeniem, ale nie ukazują niezbitych dowodów, które by potwierdziły wszystkie plotki na temat tej wstrząsającej gry.  W Polsce sprawa została poruszona też w programie „Pytanie na śniadanie” (LINK) a także na blogach (LINK)(LINK) – tu wydaje się, że sytuacja pozostaje oceniona dość świadomie – niebieski wieloryb to w głównej mierze wytwór mediów, wytworzony na podstawie błędnie powielanych i publikowanych informacji. Kamil Nowak na swoim blogu blogOjciec.pl apeluje – NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ!
Na portalu YouTube.pl pojawiło się sporo prześmiewczych filmików, które głównie apelują do użytkowników internetu aby trzeźwo oceniać informacje, które są zamieszczane w sieci.youtube.png

Na Instagramie i Twitterze pojawiła się kontrakcja na niebieskiego wieloryba i nazywa się różowa panda i polega na zastąpieniu tragicznych poleceń takimi, które sprawią, że świat stanie się lepszy.

ru-0-r-600,600-n-c9f0b2628c47c0ca4ef061482f0ca9cfxUjdgCbirozo

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s